tekst alternatywny
tekst alternatywny
Uroczystość patriotyczna i Historyczna Gra Miejska – informacja ze strony Gminy Łomianki – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Kownackiej
///Uroczystość patriotyczna i Historyczna Gra Miejska – informacja ze strony Gminy Łomianki

Uroczystość patriotyczna i Historyczna Gra Miejska – informacja ze strony Gminy Łomianki

Urząd Miejski 26 września zaprasza wszystkich mieszkańców na uroczystości rocznicowe związane z II wojną światową. Oprócz tradycyjnego złożenia wieńców przy pomnikach i w miejscach pamięci na terenie gminy odbędą się również defilada i edukacyjna gra miejska.

W tym roku poszerzyliśmy formułę organizacji uroczystości i do współpracy zaprosiliśmy grupy rekonstrukcyjne – pasjonatów historii i edukatorów, którzy opowiedzą o wydarzeniach z lat 1939–1945. Szczególnie chcielibyśmy przypomnieć osoby związane z Łomiankami, m.in. gen. Mikołaja Bołtucia i Leszka Lubicz-Nycza, a także o szarży ułanów jazłowieckich we wrześniu 1939 r. i walkach o lotnisko na Bielanach czy lotnikach alianckich zestrzelonych w 1944 r. nad Dziekanowem Leśnym.

Defilada
Główne uroczystości rozpoczną się przy cmentarzu w Kiełpinie (godz. 10.45). Kombatanci i przedstawiciele władz samorządowych złożą wieńce i uczczą pamięć poległych. Następnie odbędzie się defilada – grupy rekonstrukcyjne przejdą trasą z Kiełpina w stronę ul. Warszawskiej i Centrum Kultury, gdzie przez cały dzień (godz. 11.00–18.00) będzie się mieścił główny punkt historyczno-edukacyjny.

Gra miejska
W ośmiu punktach na terenie gminy na uczestników czekać będą rekonstruktorzy (godz. 11.00–18.00), którzy opowiedzą o wydarzeniach II wojny światowej znanych z podręczników historii, ale także o walkach i osobach, które zapisały się w historii Łomianek, zwłaszcza w czasie kampanii wrześniowej 1939 r. Każdy punkt edukacyjno-historyczny dotyczyć będzie innej sfery działań wojennych – zarówno walki, jak i życia cywilów podczas okupacji. Lokalizacja stanowisk rekonstruktorskich i główne tematy:

  • Urząd Miejski (ul. Warszawska 115) – okupacja 1940–1943: życie cywilów (gazeciarz, pucybut, stragan targowy, patrol niemiecki, okupacyjne piosenki), informacje o działaniach organizacji podziemnych i akcjach małego sabotażu (symbole oporu, ulotki i tajne komplety).
  • Pomnik gen. Mikołaja Bołtucia (ul. Warszawska) – kampania wrześniowa 1939 r.: samochód pancerny, umundurowanie i wyposażenie żołnierzy polskich oraz stanowisko dowodzenia i obrony, odczytywanie znaków topograficznych na mapie.
  • Szkoła Podstawowa nr 1 (ul. Warszawska 73) – wojskowy szpital polowy: pogotowie harcerskie, sprzęt medyczny z czasów II wojny światowej, samochód sanitarny.
  • Dąbrowa Leśna (szkoła podstawowa, ul. Partyzantów 31) – barykada powstańcza: prezentacja kalejdoskopu wydarzeń (63 dni walki), sprzętu, którym dysponowali powstańcy (samochód pancerny, granatniki i moździerze), telefonicznej linii polowej.
  • Buraków (ul. Parkowa) – miejsce pamięci: historia bitwy pod Łomiankami we wrześniu 1939 r.
  • Dziekanów Leśny (szkoła podstawowa, ul. Akinsa 6) – zestrzelenie samolotu Boeing B-17G: pomoc aliantów, wystawa modeli samolotów alianckich i warsztaty modelarskie.
  • Dziekanów Polski (szkoła podstawowa, ul. Rolnicza 435) – obóz partyzancki: namioty, mundury, broń, sprzęt wojskowy oraz pokaz musztry i odczytywanie zaszyfrowanych meldunków. W czasie trwania gry miejskiej (godz. 11–18) po ulicach będzie jeździła półciężarówka z czteroosobową załogą informującą o programie wydarzeń. Zakończenie gry zaplanowano w punkcie przy Centrum Kultury, kolejność przejścia trasy jest dowolna.
  • Centrum Kultury (ul. Wiejska 12A) – kino plenerowe: zrekonstruowany pojazd pancerny (Chevrolet 157) z wmontowanym ekranem, pokaz filmów i kronik z czasu powstania i okupacji, stanowisko harcerskiej poczty polowej, punkt szycia opasek powstańczych.

Program uroczystości:

Część I
10.45 Zaciągnięcie wart honorowych
10.50 Ustawienie pocztów sztandarowych
11.00 Rozpoczęcie uroczystości
11.10 Modlitwa wielowyznaniowa 
11.40 Przemówienia okolicznościowe
11.50 Apel Poległych
12.20 Defilada, wiązanka utworów patriotycznych
12.30 Zakończenie uroczystości

Część II
11.00-18.00 Historyczna Gra Miejska

Msza Święta w intencji Ojczyzny
Burmistrz  Łomianek zwróciła się z prośbą  do księży proboszczów wszystkich łomiankowskich parafii o odprawione tego dnia o godz.18.00 Mszy Świętej  w intencji Ojczyzny w każdym z kościołów.

Aktualizacja z 17.09.2021

Msze Święte w intencji Ojczyzny zostaną odprawione w następujących terminach:

Parafia bł. Marceliny Darowskiej w Burakowie – 27 września godz.18.00
Parafia rzymskokatolicka pw. św. Marka Ewangelisty w Dąbrowie Leśnej – 26 września godz.18.00 
Parafia Św.Małgorzaty w Łomiankach – 26 września godz. 18.00
Parafia Matki Bożej Królowej Rodzin w Dziekanowie Leśnym – intencja zostanie dodana do modlitwy powszechnej na każdej mszy świętej 26 września.
Zgromadzenie Księży Misjonarzy –  26 września godz. 18.00

2021-09-22T13:35:39+02:0022 września, 2021|

About the Author:

Skip to content